23 Aralık 2014 / by admin / Tarifler / 2 Comments

Evde Dondurma Nasıl Yapılır

Yine bir tarifle karşınızdayım. Bu defa tatlı bir tarif

Çilekli dondurma için bir tarif hazırladım.

Ama siz aromaları değiştirerek farkı varyasyonlar elde edebilirsiniz. İstediğiniz gibi aroma koyup vişneli, fıstıklı, vanilyalı, muzlu vs dondurmalar da yapmak mümkün. Tarifimde her yönüyle doğal ve sağlıklı olamsı için doğal malzemeler kullanıyorum. Muzlu yapacaktım aslında ama muzlu dondurma hazırları gibi güzel kokmayabiliyor. Zira yapay aromalar daha çekici hale getirilmek için daha yapay haldeler. Her türlü hilelerin kullanılıp katkı maddelerinin elde edildiği bir dünyada ne kadar doğal beslenilebilirse o kadar iyidir. Zaten bu amaçla burada kendi yiyeceklerinizi kendiniz hazırlamanız için tarifler yayınlamaya gayret gösteriyoruz. Sevgiler.

Çilekli ve Kaymaklı Dondurmamız İçin Malzemelerimiz Şunlar:
5 bardak (Su bardağı) süt
1.5 su bardağı şeker (Şeker hastamız varsa şeker oranımızı düşürebilirsiniz. Fazla şeker normal insan için bile zararlıdır)
Yarım çay kaşığı kabartma tozu
Diğer malzemeler:
200 ml. 1 kutu krema veya sütün üzerinde biriken aynı orandaki kaymak
1 su bardağı çilek püresi (Çilekleri blenderdan geçirerek püre haline getirebilirsiniz)
Çilekler fazla renk vermediği için açık renkli olabilir. İlle de koyu renkli olacak diye gıda boyası kullanmaya kalkmayın. Özellikle pembe ve kırmızı renk veren gıda boyaları karmin böceğinden üretildiği için uzak durmanızı öneririm.
Çilekli Dondurma Nasıl Yapılır?
Süt ve şekeri derin tencereye alıp kaynatalım. Tenceremiz derin olsun yoksa kabartma tozunu eklediğimizde kabaracağı için taşma yapabilir. Karışımımız kaynamaya başlayınca kabartma tozunu da karıştırıp çırpıcı ile çırpalım. Kaynadıkça sütün rengi değişecektir. Orta ateşte 1 saat kadar pişirelim. Pişip pişmediğini anlamak için kaşıkla alıyoruz. Eğer reçel suyu kıvamına gelmişse tamam demektir.
Ocaktan indirip kenara alalım. Kaymağımızı kabarana kadar mikser ile çırpalım. Çilek püresini ve sütlü karışımı ve kremanın üzerine ilave edip yarım dakika kadar çırpalım. Derin dondurucu veya buzdolabının buzluğunda 6 saat kadar dondurduktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

dondurma_tarifi

dondurma_tarifi

Evde Dondorma Yapımı Videolu anlatım:

çilekli dondurma

2 comments on “Evde Dondurma Nasıl Yapılır”

  1. Ad Soyad dedi ki:

    Buda nasıl bir tariftir ki birde, şuna buna dikkat edin diye yazıp uyarıyorsunuz.

  2. Ahmet Burak dedi ki:

    asil bu soru nasil bir sorudur ki, iyi niyetle yazilmis uyarilari boyle sacma bir sekilde elestiriyorsunuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir